Halikarnassos Surları Projesi
Tarihi Bodrum

Tarihi Bodrum

İşin tarih ve arkeolojik  kısmını çok değerli hocamız ve projemizin danışmanı olan Prof. Dr. Adnan DİLER’in çalışma alanı,  çalışmalar sonuçlandıktan kendisi bizi bu konuda detaylarıyla aydınlatacaktır.

Akademia Vakfı olarak kentin tarihi kimliğinin üzerindeki örtüleri kaldırmaya başladığımız için son derece mutluyuz ve tabii ki sorumluluğumuzun ne kadar ağır olduğunun da bilincindeyiz.

Halikarnassos Batı Sur Duvarları Kurtarma Kazısı ve Temizlik Çalışmaları Projesi’ne 18 Kasım tarihinde, Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun 10135 no‘lu kararı ve Bodrum Müze Müdürlüğünün denetiminde başlandı.

Proje, Denizbank ve Nef Group sponsorluğunda başladı, daha sonra Akfen Group’da projemize destek oldu.

Öncelikli olarak Halikarnassos Surları Projesi, bir STK ve Belediye ortaklığı olması açısından benzer konularda tüm ülkemize örnek olacak bir projedir.

Halikarnassos Surları Projesi, bir kentsel kimlik projesidir. Kimilerinin, “ Bodrum artık, modern bir Ege kentidir, antik Halikarnassos değildir” söylemlerine verilmiş en güzel cevaptır.

Ne mutlu ki bu yolda Bodrum Belediyesi gayretlerimize güç veriyor, kent için el ele çalışıyoruz.

Halikarnassos Surları Projesi, ilk etapta, Bardakçı, Myndos Kapısı, Gümbet Kavşağı ve Göktepe arasında bulunan surların 2,5 km’lik kısmını kapsamaktadır. 2021 yılı içerisinde Bardakçı-Myndos kapısı bölümümüz temizlik, kurtarma kazısı, eni 3 metre olacak yürüyüş bandı ve peyzaj düzenlemesi tamamlanarak yaz aylarında ziyaretçilerine merhaba diyecektir. 2022 yılında ise Myndos Kapısı- Göktepe etabını tamamlamayı planlamaktayız.

Halikarnassos Surları sadece sur duvarlarından ibaret değildir, Halikarnassos Surları, duvarları kuleleri, merdivenleri, terasları ve kapıları ile bir anıt eserdir. Bu eseri 2400 yıl sonra gün ışığına çıkarıp insanımızla buluşturmak, kentin öz kimliğinin korunması yolunda önemli bir adım olacaktır.

Böylesi önemli projeler, bir ya da iki kurumun tek başına altından kalkacağı projeler değildir. Bu anlamda en başta Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet ERSOY’un desteği, Bodrum Müze Müdürümüz Hüseyin TOPRAK ve müze çalışanlarının emeği ve özel mülk sahiplerinin desteklerine müteşekkiriz.

“Bodrum’un tarihi geçmişi, Bodrum’un turizm geleceğidir…"

Foto_2

Foto_2

Foto_4

Foto_4

Foto_6

Foto_6

Foto_7

Foto_7

Foto_8

Foto_8

Foto_11

Foto_11