Kale
Bodrum Kalesi

Bodrum Kalesi

Çalıştay Logosu

Çalıştay Logosu

ULUSLARARASI BODRUM KALE ÇALIŞTAYI

ULUSLARARASI BODRUM KALE ÇALIŞTAYI

12-13 Aralık 2017 tarihinde Bodrum’da Azka Otel’de Bodrum Belediyesi, Mimarlar Odası Bodrum Temsilciliği ve Akdeniz Ülkeleri Akademisi Vakfı işbirliğiyle “Uluslararası Bodrum Kale Çalıştayı” düzenlenecektir. Bu çalıştayda, Ekim ayından bu yana ziyarete kapatılan Bodrum Kalesi’nde uygulanmaya başlanan restorasyon ve yeni müze projesi, ulusal ve uluslararası uzmanların katılımıyla tartışılacaktır.

1986-87 yıllarında “anıtsal yapı” olarak tescil edilen ve “1.derece arkeolojik sit alanı” statüsü kazanan Bodrum Kalesi, 2016 yılından itibaren UNESCO Dünya Mirası Aday Listesi’nde yer almaktadır. 2014’de Kültür Bakanlığı kalenin restorasyonunu ve içindeki müze işlevinin yeniden ele alınmasını öngören bir projeyi ihale etmiştir. Bodrumlular, kamuyla tartışılmadan geliştirilen bu projeyle ilgili derin kaygı duymaktadır. Mimarlık ve sivil toplum örgütleri bu bağlamda, Bodrum’da ve başka kentlerde müellifin de katıldığı çeşitli toplantılar düzenlemiş ve konu tartışmaya açılmıştır.

Bu kez, 12-13 Aralık’ta Bodrum’da gerçekleştirilecek olan çalıştay, uluslararası bir nitelik taşıyacak ve bu iki gün boyunca ağırlıklı olarak bilimsel bir tartışma ortamı oluşturulmaya çalışılacaktır. Türkiye’den ve çeşitli ülkelerden koruma, savunma yapıları, arkeoloji ve müzecilik alanlarından uzmanlar bir araya gelerek görüşlerini tartışacaklar ve bu iki günün sonunda hazırlanacak bir bildiriyle, sonuç kamuoyuna ve ilgili kuruluşlara duyurulacaktır.

Çalıştay herkesin katılımına açıktır, simultane çeviri yapılacaktır.

Çalıştay programını indirmek için lütfen buraya tıklayınız.

Çalıştay sonuç bildirgesini indirmek için lütfen buraya tıklayınız.

Harita